Vážení návštěvníci webu Comparato,

děkujeme Vám za přízeň v tomto i minulém roce. Vzhledem ke změně ekonomických podmínek poskytovatelů operativního leasingu nyní nezprostředkováváme žádné nabídky od našich partnerů. Cenové nabídky uvedené na našem webu jsou neaktuální.

Usilovně však pracujeme na změně a v nejbližších měsících bude nabídka na našem webu aktuální. Pokud o nových nabídkách chcete slyšet jako první, přihlašte k odběru e-mailových novinek.

 

Tým Comparato

Zavolejte, napište.
Rádi vám poradíme

Operativní leasing pro soukromé osoby

Operativní leasing pro soukromé osoby

 

„Na trhu dnes naleznete nabídky samotných automobilek, které obvykle nabízí kalkulace na již předem připravené a často neměnné specifikace vozidel (Škoda, Opel, Peugeot a další). Produkty na automobilkách nezávislých leasingových společností (LeasePlan, Arval, ALD) a nabídky nezávislých webových prodejců (comparato.cz), které kombinují finanční produkty s nabídkou vozidel jednotlivých automobilek. Ty vám zpravidla nabídnou největší volnost při definování parametrů smlouvy a zajistí zcela libovolný vůz“.

Operativní leasing a jeho obliba

Dnešní doba směřuje k maximalizaci užitku při minimální námaze a minimálních nákladech. Společenský status dob minulých, kdy vlastnit vozidlo bylo mimo jiné i znakem společenského postavení se rozplynul. Současné trendy již velí maximálně vytěžit výhody, které doba nabízí. Koncept operativního leasingu, kdy si automobil na určité období pouze pronajmete, hradíte fixní splátku a rizika vlastníka za Vás nese poskytovatel, se tak jeví jako ideální příležitost.

Operativní leasing je i pro soukromé osoby

Operativní leasing, nebo chcete-li dlouhodobý pronájem vozidel je služba, která byla donedávna vyhrazena výhradně pro firmy. Řada výhod, které tento stále populárnější způsob pořízení vozidla přináší, ruku v ruce s rostoucí poptávkou soukromníků přiměla poskytovatele operativního financování ke změnám své nabídky. Dnes si jako fyzická osoba můžete tímto způsobem pronajmout v podstatě jakékoli osobní vozidlo.

Jak to probíhá, jaké jsou výhody?

Pokud jste se rozhodli pořizovat nový vůz, automaticky řešíte i možnosti jeho financování. Hotovostní nákup? Spotřebitelský úvěr? Vždy se jedná o varianty, u kterých se musíte podílet na kupní ceně vlastním dílem. Při uzavření smlouvy o operativním financování přitom neskládáte akontaci a nemusíte mít tedy dopředu nastřádanou hotovost. Podle svých představ si zvolíte služby, které budete chtít po dobu pronájmu využívat (havarijní pojištění, povinné ručení, připojištění skel, GAP, servisní prohlídky, dálniční známku, zimní a letní pneumatiky a jejich výměnu, apod.), a na jejich základě je Vám stanoveno fixní měsíční nájemné. Oproti jiným finančním produktům se ve splátkách promítá jen rozdíl mezi pořizovací a zůstatkovou hodnotou automobilu, tedy hodnotou v okamžiku, kdy jej vrátíte zpět leasingové společnosti, splátky jsou tak ve srovnání s ostatními produkty nižší.

V případě, že si vozidlo pronajmete, odpadá vám řada starostí související s vlastnictvím. Při variantě tzv. „Full servis“ pronájmu můžete hradit mimo splátku pouze pohonné hmoty a neřešíte vedlejší náklady. Například
i likvidace případných pojistných událostí je záležitostí poskytovatele leasingu. Nemusí vás zajímat zůstatková hodnota vozidla ani následný prodej s nepříjemným smlouváním o ceně. Přidanou hodnotou je i možnost dostupnější pravidelné obměny vašeho vozového parku a tím i provozování vozidla, na které se vztahuje plná tovární záruka. Vozidlo po ukončení pronájmu prostě vrátíte poskytovateli.

Na co si dát pozor?

Operativní financování je finanční produkt, který se skládá z mnoha proměnných. Aby vám sloužil podle vašich představ, je třeba zvážit několik skutečností. Důležitým parametrem ovlivňující cenu nájemného (a zbytkovou hodnotu vozidla) je stanovení počtu ujetých kilometrů, které je možné během operativního leasing ujet. Nájezd si můžete na začátku v určitých mezích stanovit (obvykle mezi 10 – 30 tisíci Km/rok), ale měli byste hoi dodržet. Za překročení stanoveného limitu většina poskytovatelů účtuje při vrácení vozidla smluvní pokutu v rozmezí 1–2,50 Kč za každý kilometr ujetý nad rámec smlouvy. Omezující může být pro některé zákazníky nutnost stanovit osoby, které smí s vozidlem manipulovat, aby vozidlo směla řídit třetí osoba, musíte o to nejdříve leasingovou společnost požádat a ta musí váš požadavek schválit (toto omezení je společné i pro pořízení vozu prostřednictvím běžného leasingu, případně i některých spotřebitelských úvěrů). Problematické mohou být také některé úpravy vozidel jako tažné zařízení, nebo reklamní polepy a jiné. I zde je nezbytné mít na vědomí, že vozidlo je majetkem poskytovatele a jeho navrácení je třeba v původním stavu, s přihlédnutím na běžné opotřebení.

Pro koho je operativní leasing vhodný?

Když zvážíme výše zmiňované aspekty operativního financování, můžeme konstatovat, že operativní leasing je vhodný pro ty, kterým nevadí trochu počítat, plánovat a hlavně pro ty, kteří chtějí vozidlo primárně provozovat a ne vlastnit. A to i bez rozdílu, jestli jste soukromou osobou, nebo podnikatelem.