Vážení návštěvníci webu Comparato,

děkujeme Vám za přízeň v tomto i minulém roce. Vzhledem ke změně ekonomických podmínek poskytovatelů operativního leasingu nyní nezprostředkováváme žádné nabídky od našich partnerů. Cenové nabídky uvedené na našem webu jsou neaktuální.

Usilovně však pracujeme na změně a v nejbližších měsících bude nabídka na našem webu aktuální. Pokud o nových nabídkách chcete slyšet jako první, přihlašte k odběru e-mailových novinek.

 

Tým Comparato

Zavolejte, napište.
Rádi vám poradíme

Jak a pro koho je operativní leasing vhodný?

Operativní leasing je jednou z možností, jak přijít k novému vozu. Tuto službu využívají v poslední době nejen firmy, ale i soukromé osoby. Dříve chtěl každý auto vlastnit. Dnes lidé chtějí vůz sice využívat, ale zároveň s ním nemít příliš starostí. Pro takové případy je operativní leasing, tedy pronájem vozu na smluvenou dobu, ideálním řešením. 

Jak tato služba funguje a pro koho je vhodná?

Operativní leasing se od klasického úvěru se liší tím, že i po skončení smlouvy patří vozidlo leasingové společnosti. Splátky jsou nižší, než je tomu u úvěru, do kterého se promítá celá pořizovací cena vozidla, zatímco u operativního leasingu se jedná o rozdíl mezi cenou, za kterou leasingová firma vůz koupila, a očekávanou částkou, kterou získá, až ho nakonec prodá. V případě finančního leasingu po splacení vozidlo přechází do vlastnictví nájemce.

Na první pohled se může zdát tato možnost pronajímání vozidla pro fyzické osoby trochu nevýhodná. Měsíčně platíte částku a ani poté není vozidlo vaše. Je ovšem nezbytné se podívat i na druhou stránku věci. Součástí pravidelné měsíční splátky je povinné ručení, havarijní pojištění a případně i servis, výměna pneumatik, asistenční služby apod. Při uzavírání smlouvy se neskládá akontace a není tedy nutné mít dopředu naspořeno. Nájemce tak „jen“ jezdí a měsíčně platí fixní splátku. Příjemným faktem je také to, že budete pořád jezdit v novém autě, které po uplynutí smluvené doby můžete vyměnit za jiné. Navíc tím také odpadá starost o následný prodej vozidla.

Výhody pro podnikatele

Pro právnické osoby je hlavní výhodu fakt, že měsíční splátka je daňově uznatelným nákladem. Pokud jste plátce DPH, tak DPH z měsíční splátky je 100% odpočitatelné.

Co neujedete, vrátíme

Pro některé nájemce může být svazující počet stanovených kilometrů, které může nájemce s vozidlem po dobu trvání pronájmu ujet. Zpravidla to bývá 20-30. tisíc kilometrů. Avšak i tato hodnota se dá po domluvě individuálně upravit. Za její překročení hranice se poté při odevzdávání vozidla účtuje doplatek a za nedojetí se naopak určitá částka vrací.

 

I přesto, že o operativní leasing v ČR zájem stále roste, v západních zemích je tato služba naprosto běžná. Například v Nizozemsku, Velké Británii či Německu je touto cestou pořizováno až 70% podnikatelských vozidel.