Vážení návštěvníci webu Comparato,

děkujeme Vám za přízeň v tomto i minulém roce. Vzhledem ke změně ekonomických podmínek poskytovatelů operativního leasingu nyní nezprostředkováváme žádné nabídky od našich partnerů. Cenové nabídky uvedené na našem webu jsou neaktuální.

Usilovně však pracujeme na změně a v nejbližších měsících bude nabídka na našem webu aktuální. Pokud o nových nabídkách chcete slyšet jako první, přihlašte k odběru e-mailových novinek.

 

Tým Comparato

Zavolejte, napište.
Rádi vám poradíme

Je výhodnější operativní leasing nebo úvěr?

V Comparatu neprodáváme jen auta na operativní leasing, ale i na leasing finanční či na úvěr.
Již dlouho se, obdobně jako velká část našich zákazníků, zabýváme otázkou, zda-li je výhodnější vzít auto na operativní leasing (a platit za něco, co vám “nepatří”), či na klasický úvěr jakožto nejběžnější formu financování nových vozidel.

 

Koupě auta na úvěr

Úvěr je (vyjma nákupu za hotové), nejběžnějším způsobem financování vozidel mezi malými firmami, živnostníky i soukromými osobami. V případě úvěru je princip poměrně jednoduchý - prokážete svou způsobilost hradit měsíční splátky, zaplatíte akontaci (např. 10 % z ceny vozidla) a můžete odjet. Měsíčně pak hradíte splátky za auto a i vše ostatní je na vás. Ročně hradíte povinné ručení, havarijní pojištění (může však být i součástí úvěru), poplatky za rádio, silniční daň, náklady na přezutí vozu, garanční prohlídky i možné náklady na pozáruční opravy.

 

Auto na operativní leasing

U operativního leasingu je vše výrazně snazší. Opět sice prokazujete svou způsobilost hradit splátky, ale neplatíte akontaci a v momentě schválení rovnou odjíždíte z autosalonu.

Kromě pohodlí, které s sebou pořízení vozu na operativní leasing nese, je také vhodné využít full-servisu, a to i za cenu vyšší měsíční splátky. Nemusíte se tak starat o pojištění, pneumatiky či servis - vše je již zahrnuto v ceně splátky. Auto Vám sice na konci nezůstane, ale to nevadí - hradíte i tak pouze rozdíl mezi cenou nového auta a tzv. cenou zůstatkovou, tedy cenou, kterou má auto v době vrácení.

Zároveň je nutno dodat, že financování formou operativního leasingu bývá často velmi dobře dotováno ze strany výrobce/leasingové společnosti, tzn. že vstupní cena pro financování formou operativního leasingu je často nižší než při pořízení vozidla na úvěr.

 

Porovnání úvěru a operativního leasingu

V následujícím porovnání se zabýváme především přímými finančními náklady spojenými s provozem a údržbou vozidla. Ceny za jednotlivé služby jsou orientační a vycházejí z empirických zkušeností autorů, přičemž jsme se snažili vždy určovat průměrnou hodnotu.

Podle žebříčku, který sestavila společnost iSeeCars na základě pozorování celkem 15,7 milionů vozidel prodávaných prvním majitelem, je celkový průměr prvního vlastnictví auta 7,3 roku. Srovnání tedy uvádíme na příkladu 7 let provozu. A protože nejběžnější doba operativního leasingu jsou 2 roky, počítáme se čtyřmi operativními leasingy po sobě (tj. 4 nová auta během sedmi let).

Ve srovnání vycházíme z kalkulací na nový vůz Hyundai i30 T-GDi Kombi 1,0 Trikolor Komfort v nemetalické barvě bez příplatkové výbavy. Nabídku Hyundai i30 na operativní leasing naleznete u nás v Comparatu. Proti ní stavíme nabídku na úvěr od spol. Essox (nabídka ke stažení níže), přičemž předpokládáme, že jsme si u dealera vyhádali slevu 40 000 Kč bez DPH.

 

Hyundai i30 na 7 let

operativní leasing

běžný úvěr

Ceníková cena

474 990 Kč

474 990 Kč

Pořizovací cena (se slevami)

392 554 Kč (s OL dotací)

426 590 Kč (sleva až 48 400 Kč)

Akontace

-

10 % (42 659 Kč)

Měsíční splátka (7 let)

5 591 Kč vč. DPH*

6 326 Kč

Hav. poj. + Povinné ručení

ve splátce

ve splátce

Pneuservis **

ve splátce

40 400 Kč

Garanční prohlídky***

ve splátce

24 500 Kč

Pozáruční servis

žádný, po 2 letech nový vůz

cca 40 000 Kč

Hodnota po 7 letech****

-

cca 130 000 Kč

Celkem zaplatíte*****

469 644 Kč

548 943 Kč

* 7 let = 4x operativní leasing po dvou letech = 4 nová, voňavá auta :)
** 3x sada zimních a 2x sada letních pneumatik (cca 1 500 Kč/pneu) + každá sezona přezutí á 800 Kč
*** po roce, á cca 3 500 Kč
**** aktuální prodejní bazarová cena 7-letých Hyundai i30
***** v případě úvěru se započtením prodejní ceny vozu

 

Vychází to lépe na operák

Celkové náklady na vůz během splácení operativního leasingu na 7 let vychází na 469 644 Kč včetně DPH. Nutno ale dodat, že během operativního leasingu svůj vůz 3x vyměníte za nový. Náklady na pořízení shodného auta na úvěr, i se započítáním jeho prodeje, pak vyjdou bez slev na 604 687 Kč vč. DPH, se slevami pak 548 943 Kč vč. DPH. Nutno ale dodat, že nárok na slevu u pořízení vozidla na úvěr není automatický. A k tomu starosti s každým servisem, nemluvě pak o jeho prodeji.

 

Nabídky na srovnávaný model i30 ke stažení zde:

Hyundai i30 combi na úvěr (ceníková nabídka) - pdf ESSOX

Hyundai i30 combi na úvěr se slevou - pdf ESSOX

Hyundai i30 combi na operák - pdf UCL

 

Jste si jistí, že nemá cenu platit za něco, co Vám nepatří? :)

Comparato - Pomůžeme Vám vybrat Vaše nové auto