Vážení návštěvníci webu Comparato,

děkujeme Vám za přízeň v tomto i minulém roce. Vzhledem ke změně ekonomických podmínek poskytovatelů operativního leasingu nyní nezprostředkováváme žádné nabídky od našich partnerů. Cenové nabídky uvedené na našem webu jsou neaktuální.

Usilovně však pracujeme na změně a v nejbližších měsících bude nabídka na našem webu aktuální. Pokud o nových nabídkách chcete slyšet jako první, přihlašte k odběru e-mailových novinek.

 

Tým Comparato

Zavolejte, napište.
Rádi vám poradíme

Vrácení vozu po ukončení operativního leasingu

Operativní leasing začíná přitahovat stále více nových zájemců. To platí jak pro firmy, tak i pro soukromé osoby. Vozidla se propůjčují leasingovou společností zpravidla na dobu dvou až tří let. Během toho období můžete auto plně využívat. Po jeho uplynutí je třeba auto navrátit zpět leasingové společnosti.

Jak samotné předání probíhá a na co si při tom dát pozor?

Na začátku je dobré zmínit, že každá leasingová společnost si podmínky vrácení určuje sama. Je však jasné, že auto by se mělo blížit co nejvíce původnímu stavu. Každou závadu, kterou na autě způsobíte vy nebo někdo cizí, je třeba vždy nahlásit, aby při vrácení předešlo momentu překvapení a nepříjemnostem. Za nadměrné poškození je nájemci při předání účtován poplatek.

Základní věcí při přípravě na předání je samozřejmostí, aby bylo auto umyté a čisté zevnitř i zvenku, aby byly odstraněny reklamní popisy, demontována veškerá dodatečná příslušenství (GPS, apod.) a taky doplněny provozní kapaliny. Řidič by měl mít také připraveny všechny doklady k vozidlu.

 

Jaký je rozdíl mezi opotřebením a poškozením?

To mají jednotlivé leasingové společnosti stanovené ve svých manuálech, které mají nájemci k dispozici a je nezbytné být s nimi seznámen. Manuál definuje například i délku či hloubku škrábance, promáčkliny na díle apod. Obecně platí pravidlo, že opotřebení vzniká postupným používáním věci, zatímco poškození nesprávným používáním. Příkladem může být např. řidičovo sedadlo. Za běžné opotřebení se dá považovat opotřebený potah sedačky, opěradla, ne však protrhlý či prořízlý.

Samotná prohlídka se pak skládá z několika částí a v mnohém se liší od STK. Odpadá například měření brzd nebo světel či detailní prohlídka spodní části vozidla. V prvním kroku se provede kontrola veškerých dokladů a příslušenství vozidla. Dále kontrola interiéru a exteriéru vozidla a následně zkušební jízda.

 

A něco navíc!

Při vrácení vozidla je pro nájemce příjemným bonusem fakt, že při nedojetých kilometrech nájezdného vám leasingová společnost vrátí přibližně 0,5 Kč/km. Dobrou radou na závěr je také pořídit si vlastní fotodokumentaci, která usnadní případné pozdější nesrovnalosti.

 

Jezdíte do zahraničí? Možná by vás zajímalo, jak se s autem na operativní leasing cestuje